توماس ادیسون Thomas Edison

آنچه در این پست میخوانید

توماس ادیسون را معمولاً‌ با اختراع لامپ به خاطر می‌آورند. گاهی هم او را مخترع برق می‌دانند (البته قطعاً نباید نام نیکولا تسلا را هنگام مرور تاریخچه اختراع برق فراموش کنیم). تحقیق درباره ادیسون دشوار نیست و درباره‌ی او کتاب‌ها و مقالات فراوانی وجود دارد. اما اینجا داستانی دیگر از ادیسون را خواهید خواند. داستانی از راز موفقیت بزرگ‌ترین مخترع جهان

در سال‌های اول معلم‌ها می‌گفتند که او آن‌قدر احمق است که چیزی یاد نمی‌گیرد. چرا؟ چون دچار بیماری مخملک شده و شنوایی‌اش از دست رفته بود. به همین دلیل معلم نامه‌ای به ادیسون داد که به مادرش بدهد و گفت این نامه را فقط مادرت بخواند. ادیسون نامه را به مادرش داد. در نامه نوشته شده بود:

«با کمال تأسف باید بگویم فرزندتان کودن است و هیچگونه استعدادی برای ادامه‌ تحصیل و درس خواندن ندارد. مدرسه‌ ما نیز جای افراد ابله و کودن‌ نیست و از فردا او را به مدرسه راه نمی دهیم.»

ولی مادر ادیسون کار عجیبی کرد و نامه را جور دیگری برای فرزندش خواند. او نامه را این گونه خواند:

«فرزند شما نابغه و باهوش است و مدرسه‌ ما توان آموزش به فرزندتان را به خاطر داشتن هوش بالا ندارد. شما باید شخصاً خودتان به او آموزش دهید»

این طور شد که نانسی متیوز الیوت، مادر ادیسون شروع به درس دادن به فرزندش در منزل کرد و چون معلم بود، به خوبی از عهده‌ی این کار برآمد. به او در ساخت یک آزمایشگاه کوچک کمک کرد و باعث شد تا ادیسون در 12 سالگی روزنامه‌ای بنویسد و نسخه‌های آن را در ایستگاه قطار به فروش برساند.

ادیسون سرمایه اولیه‌ی فعالیت‌هایش را از فروش یکی از اختراعاتش به دست آورد. او دستگاهی ساخت که می‌توانست در بازار بورس مورد استفاده قرار بگیرد و قیمت سهم‌ها را به همراه نماد شرکت‌ها، روی یک نوار طولانی چاپ کند.

این دستگاه با هر بار چاپ، تیک تیک می‌کرد و به همین علت به Ticker (یا Stock Ticker) معروف شد. البته دستگاه‌های تیکر، قبل از ادیسون هم وجود داشتند. اما او توانست آنها را بهینه سازی کند و یک دستگاه را با قیمت ۴۰ هزار دلار به بورس بفروشد.

از توصیه‌های بزرگترها هم بخوانید و استفاده کنید.

توماس این پول را سرمایه اولیه کارش در نظر گرفت و تصمیم گرفت به یک مخترع تمام وقت تبدیل شود.

ادیسون علاوه بر لامپ حرارتی رشته‌ای، اختراعات زیادی داشته که از جمله آنها می‌توان به برق مستقیم، لاستیک سینتتیک، تصاویر متحرک (پایه‌ی ویدئو و سینما)، دستگاه الکتریکی ثبت رای در انتخابات و فونوگراف اشاره کرد.

ادیسون از لحاظ فکری بسیار پیشرو بود و در شرایطی که جهان با اختراع برق سرمست و راضی بود، برای استفاده از انرژی‌های نوین و سوخت‌های غیرفسیلی تلاش می‌کرد.

وی مدتی پس از فوت مادرش، صندوقچه‌ مادرش را باز کرد و ‌خواست آن نامه را برای همه بخواند تا به همه ثابت کند از کودکی نابغه بوده و معلمش اولین کسی بوده که این مسئله را فهمیده، ولی با دیدن اصل نامه شروع به گریه کرد و تازه فهمید که نامه معلمش چیز دیگری بوده است!!!

مخترع مذکور تازه فهمید که چطور مادرش از یک ادیسون کودن، یک ادیسون نابغه ساخت!

او در خاطراتش نوشت:

توماس ادیسون، فرد کودنی که توسط یک مادر قهرمان، به نابغه‌ قرن تبدیل شد!

اگه شما هم تجربه سختی داشتین و تهش به موفقیت ختم شده به ما بگین تا داستانتونو به اشتراک بذاریم.

ارتباط از طریق تلگرام: mortin-admin@

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: کپی نکن