باینری آپشن چیست؟

باینری آپشن چیست؟

معاملات به روش باینری آپشن در سال ۲۰۰۸ با تصویب کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده برای خرد به رسمیت شناخته شد. در طی این مدت تنوع آپشن‌ها و حجم معاملات بسیار افزایش یافته است. لازم به ذکر است که باینری آپشن‌ سال‌ها پیش از سال ۲۰۰۸ وجود داشته، و توسط تجار بزرگ و نهادهای رسمی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

سوالی که پیش می‌آید این است که باینری آپشن چیست؟ باینری آپشن (Binary Option) یک بازار مالی است که افراد در آن قیمت سهام یا ارزهای مختلف را پیش‌بینی می‌کنند. حال اگر این پیش‌بینی درست از آب درآید، درصدی از نرخ پیش‌بینی به عنوان سود به حساب فرد واریز می‌شود. اما در صورتی که پیش‌بینی اشتباه باشد، تمام مبلغ از بین می‌رود.

ممکن است فکر کنید که کار با باینری آپشن هم مانندفارکس و بورس است، اما ابدا اینگونه نیست. واژه باینری به معنی صفر و یک است و به سیستم‌های دودویی اشاره دارد. حال چرا در این بازار از واژه‌ی باینری استفاده شده است؟ به این دلیل که در معاملات این بازار، افراد یا کسب سود می‌کنند و یا سرمایه‌ی قرار داده شده را از دست می‌دهند و حالت حدوسطی برای آن وجود ندارد.

ممکن است با مطالعه مطالب فوق این تصور به خواننده دست دهد که بازار باینری آپشن بر پایه شانس و برد و باخت بنا شده است. این تصور اصلا درست نیست! یکی از دلایلی هم که افراد زیادی سرمایه خود را از دست می‌دهند این است که نمی‌دانند باینری آپشن چیست و صرفا برای کسب سود به این بازار وارد می‌شوند و آن‌ را مشابه یک شرطبندی می‌دانند.

باید استراتژی خوبی داشته باشید تا بتوانید در سیستم‌های باینری آپشن به سود زیادی برسید و پیش بینی معاملاتتان را با موفقیت ببندید. داشتن استراتژی برای کسب درآمد از باینری آپشن بسیار مهم است.بدون استراتژی نمی‌توانید در سیستم‌های باینری آپشن فعالیت کنید و ممکن است پولتان را از دست بدهید.

نگران نباشید. مورتین ترفندهای ترید در باینری را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد.

اصلی‌ترین عامل موفقیت در بازار معاملاتی باینری آپشن استفاده صحیح از تحلیل تکنیکال و داشتن یک استراتژی معاملاتی است. برخلاف آن‌ چه تصور می‌شود، شانس، میزان اندکی در موفیقت افراد دخیل است و انجام یک تحلیل درست بر روی بازار می‌تواند شما را در این بازار به سود‌های کلان برساند. انجام درست تحلیل و ایجاد یک استراتژی مناسب، نیاز به تمرین زیادی دارد و یک‌باره به دست نخواهد آمد.

ربات‌های تریدر ما را از دست ندهید.

راهکار مقابله با کلاهبرداری در باینری آپشن

باید گفت که راهکار مشخصی برای مقابله و جلوگیری از کلاهبرداری در این بازار به غیر از انتخاب یک بروکر معتبر وجود ندارد. حتی اگر بروکرها با قوانین خاصی و تحت نظارت‌های مشخصی فعالیت کنند، اصولا کاربران ایرانی نمی‌توانند در سایر کشورها به شکایت خود اقدام کنند و شکایت در داخل کشور از بروکرهای خارجی اصولا به نتیجه نهایی خوبی نخواهد رسید. پس پیشنهاد می‌شود به دقت در انتخاب بروکر خود در حوزه باینری آپشن دقت کنید و از افراد معتبر و باتجربه حتما مشاوره کسب کنید.

همچنین سعی کنید تا وقتی که خودتان در یک دوره از معتبر بودن بروکر اطمینان حاصل نکرده‌اید، سرمایه زیادی را به این بازار وارد نکنید.

 پیشنهاد ما بروکر پاکت‌آپشن است که با ایرانیان همکاری داشنه و بونوس‌های قابل توجهی نیز به معرفی‌شدگان از طرف مورتین می‌دهد.

بروکرهای معتبر در باینری آپشن

از آنجایی که در ایران محدودیت‌های داخلی و تحریم‌های خارجی مانع از افتتاح حساب در بسیاری از بروکرها می‌شود، در نتیجه دو دسته از بروکرها را در این قسمت معرفی می‌کنیم. دسته اول بروکرهایی هستند که در جهان اعتبار بیشتری دارند و برای ایرانیان فعالیت در آنها حتی با استفاده از تغییر آیپی و استفاده از مدارک غیر واقعی، امکان پذیر نیست. در نهایت نیز چند بروکری که ایرانی‌ها به آنها بیشتر اعتماد کرده‌اند معرفی می‌شود. البته باید یادآوری کرد که معرفی این بروکرها دلیلی بر حتمی بودن اعتبار آنها نبوده و هر فرد باید خود به بررسی اعتبار بروکر بپردازد.

بروکرهای معتبر جهانی:

 • بروکر IQ Option دارای مجوز فعالیت از سازمان بین المللی CySEC
 • بروکر ۲۴Option دارای مجوز فعالیت از سازمان بین المللی CySEC
 • بروکر ۳۶۵Trading دارای مجوز فعالیت از سازمان بین المللی CySEC
 • بروکر com دارای مجوز از چند سازمان معتبر انگلیسی
 • بروکر HighLow با اجازه فعالیت از کشور استرالیا

بروکرهای مورد توجه در ایران:

 • بروکر پاکت آپشن 
 • بروکر باینری آپشن آلپاری (این بروکر از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند)
 • بروکر اکسپرت آپشن

انتخاب بروکر مناسب

به سایت‌هایی که بستر را برای انجام معاملات فارکس و بازار باینری فراهم می‌کنند بروکر می‌گویند. تعداد  متاسفانه اکثر بروکرها به دلیل تحریم‌ها در ایران در دسترس نیستند. از طرفی بسیاری از آن‌ها از اعتبار کافی برخودار نیستند و هر لحظه‌ امکان کلاه‌برداری و از بین رفتن سود و یا حتی اصل سرمایتان وجود دارد.

بنابراین از ابتدا بروکر خود را با دقت انتخاب کنید.

ما با بررسی بروکر پاکت‌آپشن این اطمینان را پیداکردیم که حتی با کسب سودهای چندین‌هزار دلاری، این بروکر بدون هیچ اذیت و یا کلاهبرداری نه تنها به موقع و سریع تسویه حساب کرد بلکه از پاداش‌ها و مزایای تریدینگ نیز ما را بهره‌مند می‌سازد.

لینک ورود به پاکت آپشن: https://po.finance/

کلیت انجام معامله در باینری آپشن

در باینری آپشن تنها دو گزینه وجود دارند که عبارت است از خرید(با رنگ سبز) و فروش(با رنگ قرمز) است. شما ابتدا یک بازار مانند سهام اپل را انتخاب می‌کنید، سپس معامله‌ای را برای سیستم تعریف می‌کنید. در این معامله شما می‌توانید پیش‌بینی کنید که قیمت سهام اپل بالا می‌رود یا ریزش می‌کند. اگر معامله‌تان با موفقیت انجام شود و پیش‌بینی شما درست بود باشد، سود معامله به کیف پول بروکرتان واریز خواهد شد.

با ذکر یک مثال روند کلی معامله را به صورت کلی توضیح می‌دهیم: فرض کنید که قیمت سهام نفت برنت امروز ۱۰ سپتامبر ساعت ۶ بعد از ظهر، ۵۲ دلار است. معامله‌ای که تعریف می‌کنید به این صورت خواهد بود که آیا در تاریخ ۱۰ سپتامبر ساعت ۶:۳۰ بعد از ظهر، قیمت سهام این شرکت بالای ۵۵ دلار خواهد بود یا خیر؟ در واقع فقط همین دو گزینه بله یا خیر وجود دارند و معامله‌گر نمی‌تواند شرط دیگری را دخیل کند. حال فرد برای پیش‌بینی خود یک نرخ تعیین می‌کند، برای مثال ۱۰۰ دلار، سپس منتظر نتیجه پیش‌بینی خود خواهد ماند. این که بدانیم باینری آپشن چیست در همین جا به کار ما خواهد آمد، و معامله را در حداقل ریسک ممکن خواهیم بست.

حال پس از گذشت نیم ساعت آپشن منقضی شده و معامله انجام خواهد شد. در صورتی که قیمت هر سهم نفت برنت بالای ۵۵ دلار باشد، فرض معامله‌گر درست بوده و ۷۰ الی ۸۵ درصد نرخ تعیین شده برای پیش‌بینی به حساب او واریز می‌شود. که در اینجا فرض کردیم که نرخ ۱۰۰ دلار تعیین شده بود بنابراین معامله‌گر ۷۰ الی ۸۵ دلار سود خواهد کرد. اما اگر پس از زمان تعیین شده قیمت هر سهم به ۵۵ دلار نرسیده باشد، تمامی ۱۰۰ دلار از بین خواهد رفت.

لازم به ذکر است که زمان آپشن می‌تواند از ۶۰ ثانیه به بالا باشد. اغلب معامله‌گران نهایتا بازه‌های زمانی ۳۰ دقیقه‌ای را انتخاب می‌کنند، چراکه شرایط بازار ملموس‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر است، اگرچه می‌توان قیمت سهام را در یک ماه آینده نیز پیش‌بینی نمود.

باینری آپشن چیست و ریسک خطر آن چقدر است؟

در بازار باینری آپشن، سود و ضرر کاملا مشخص و غیرقابل تغییر هستند، نوسانات قیمت نیز بر سود و ضرر معامله‌گر تاثیری ندارند. فقط یک مسئله وجود دارد و آن درست یا غلط از آب درآمدن پیش‌بینی انجام شده است. در صورتی که معامله‌گر درست پیش‌بینی کند با توجه به بروکری که دارد حدود ۷۰ تا ۸۵ درصد سود می‌کند و در صورتی هم که پس از انقضای آپشن، نتیجه پیش‌بینی او درست نباشد، ۱۰۰ درصد ضرر خواهد کرد.

حال که فهمیدیم باینری آپشن چیست لازم است بدانید که بسیاری از بروکرهایی که عملیات باینری آپشن را پشتیبانی می‌کنند، پیرو قوانین هیچ کشور یا کمیته‌ای نیستند، بنابراین پر ریسک‌ترین مرحله کار با این پلتفرم انتخاب بروکر مناسب خواهد بود. برخی بروکرها با توجه به سابقه و عملکرد مناسبشان بیشتر از بقیه قابل اعتمادند، بروکرهایی نیز هستند که از هیچ استانداردی تبعیت نکرده و عضو هیچ کمیسیون قانونگذاری نبوده و در کشورهای مهم اجازه فعالیت ندارند، سرمایه‌گذاری در این بروکرها خطر کلاه‌برداری و از دست دادن سرمایه‌ را افزایش خواهد داد.

نکات مهم باینری آپشن

حال که فهمیدیم باینری آپشن چیست لازم است تعدادی از نکات مهم این بازار را یادآور شویم:

 • کمترین میزان معامله در اکثر بروکرها ۱ دلار است.
 • در هر معامله فقط نرخی که برای پیش‌بینی تعیین می‌کنید در معرض ریسک قرار می‌گیرد و بقیه سرمایه داخل کیف پولتان باقی خواهد ماند.
 • در باینری آپشن شما هرگز مالک سهام یا ارز نخواهید شد و تنها از پیش‌بینی نوسانات آن سود می‌کنید.

با تشکر از همراهی شما

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

1 reply on “باینری آپشن چیست؟”

profile avatarمهدی گفت:

خیلی ممنون از توضیح ساده و عالی‌تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: کپی نکن