پولبک یا اصلاح قیمت

حتما اصطلاح پولبک را در تحلیلهای تکنیکال و گفتار و نوشته های تحلیلگران شنیده یا دیده‌اید. اغلب افراد با شرایط صحیح شکل گیری پولبک در علم تکنیکال آشنا نیستند. البته باید حق داد چرا که در غالب کتابها از معرفی صحیح این پولبک در یک جمله به بوسه خداحافظی معروف هست یعنی سهم برای آماده شدن جهت صعود و یا نزول پرقدرت به خط روندی که براش ترسیم شده برخورد میکند و به روندی که در پیش گرفته برمیگردد.

برای توضیح بیشتر فرض کنید که قیمت همواره در بالای خط روند در حال نوسان بوده و پس از مدت ها خط روند را می شکند و حرکتی خالف جهت روند را آغاز می کند. در این حالت برخی از سهامداران موفق به بستن پوزیشن خود نمی گردند و زیان های زیادی را متحمل می شوند . اما بازار همواره این گونه بی رحم نبوده و در برخی موارد فرصتی دوباره به سهامداران می دهد تا موفق به بستن موقعیت معامالتی خود شوند.

توضیح فوق را با ذکر مثالی ادامه می دهیم

در شکل زیر نمودار سهام فملی را مشاهده می کنیم که پس از مدت ها خط روند صعودی رو به پایین شکسته شده است . در این حالت سهم وارد روند اصالح می شود . پس از چند روز سهم تالش می کند تا دوباره خود را به بالای خط روند برساند و به آن حمله می کند . در این حالت قیمت در اکثر مواقع موفق به لمس خط روند می گردد اما در شکستن آن ناموفق است و دوباره وارد روند ریزشی می‌گردد که این روند ریزشی قوی تر از قبل می‌باشد.

به این اتفاق پولبک به خط روند صعودی می گوییم و در این مورد فرصت دوباره ای برای فروش سهام به سهامداران داده می‌شود.

 

در مثال دیگری شاهد شکست خط روند نزولی در نماد واتی و پولبک به آن می باشیم.

معمولا در پولبک ها اندیکاتور مکدی تغییر فاز نمیدهد پولبک منحصر به خطوط روند نمی باشد و در تمام خطوط حمایت , سر وشانه ها و کف های دو قلو نیز امکان اتفاق آن وجود دارد.

در مثال زیر شاهد تشکیل الگوی سر و شانه سقف در نماد خودرو و پولبک موفق به خط گردن می باشیم که فرصت مجددی به فروشندگان برای خروج از سهم داده است.

نتایج تحقیقات توماس بولکوفسکی ( معامله گر موفق)  درباره پولبک

1-بیش از ۸۵ درصد روند ها بعد از شکست حمایت‌ها یا مقاومت های معتبرشان به نقاط شکست پولبک می‌کنند.

2-پولبکهای معتبر به صورت معمول در زمانی کمتر از ۰۳ روز شکل گرفته و تکمیل می‌شوند.

3-در بیش از ۶۶ درصد موارد، روندهایی که با حجم معامالت چشم‌گیری نسبت به میانگین سی روز گذشته حمایتها یا مقاومتهای خود را شکسته بودند پولبکهای قدرتمندی را تشکیل میدهند. لذا میتوان ادعا کرد که روندها زمانی که حمایت ها و یا مقاومت ها را با حجم چشم گیری میشکنند علاقه زیادی به پول بک دارند.

4-اگر روند قبل از شکست مقاومت خود سه روز متوالی قیمت پایانی کمتر از قیمت پایانی روز قبل داشته باشد احتمال شکل گیری پول بک بعد از شکست (منطقه حمایتی ) به طور چشم گیری کاهش میابد .همچنین در صورتی که قبل از عبور از مقاومت ها سه روز متوالی قیمت پایانی بالاتر از قیمت روز گذشته باشد احتمال شکل گیری پولبک کاهش می‌یابد.

5-  برخالف تصور عموم پولبک نباید حتما بازگشت به نقطه شکست باشد بلکه نفوذ حداکثر دو روزه در محدوده نقطه شکست قابل پذیرش هست.

6-روندها علاقه دارند شش روز بعد از شکست مرحله اول پولبک رو به اتمام برسانند و مرحله دوم پولبک را در طی یازده روز به پایان ببرند.

 

نکته مهم :شکست یک حمایت یا مقاومت و تکمیل پولبک لزوما به معنی ادامه روند قبلی نیست

برسی هزاران نمودار توسط استاد بولکوفسکی نشان میدهد ۷۴ درصد (کمتر از نیمی ) از روندها بعد از تکمیل پولبک روند قبلی خود را پیگیری میکنند در حالی که ۳۵ درصد روند ها بعد از پولبک، با قدرت روند قبلی را از دست داده یا رفتار هایی خلاف انتظار انجام میدهند.

آقای بولکوفسکی پیشنهاد میکند بعد از پولبک به نقطه شکست برای نظر دادن در مورد این که آیا روند قبل از شکست پیگیری میشود یا نه. اجازه بدهید روند از محدوده پولبک در جهت روند قبل از شکست به طور کامل خارج بشود و بعد نظر بدهید.

اصلاح قیمت چیست؟

اصلاح یعنی اینکه سهمی در حال صعود یا نزول است ولی این سهم همیشه نزول یا صعود نمیکند بلکه وسط کار یک اصلاح انجام میدهد. مثلا سهم از قیمت ۰۰2 به ۰15 آمده بعد یک موج مثبت در نمودار آن شکل میگیرد و تا ۰۷1 رشد میکند، بعد دوباره نزول کرده و افت سهم از ۰15 به 170اصلاح سهم در روند نزولی نام دارد.

از طرف دیگر سهمی در حال رشد است، مثال از ۰۰2 تومان به ۰۰۳ تومان رسیده و به حاطر جو روانی بازار و مقاومتها و اینکه معمولا هیچ موقع صعودها شارپ نخواهند بود استراحتی میکند و مثال تا قیمت ۰25 تومان پایین می‌آید که به این حالت اصلاح در صعود گفته میشود. در حالت کلی اینکه سهم به صورت شارپ صعود و یا نزول نمیکند و معموال بصورت پلکانی بالا یا پایین میرود.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: کپی نکن