آموزش رایگان صفر تا صد فارکس

فارکس از بزرگترین بازارهای 24 ساعته جهان است که حجم معاملات بالایی در آن صورت می‌گیرد. (چیزی حدود 7 تریلیون دلار!) میانگین درآمدی که در سال 2022 افراد توانسته‌اند از این بازار بدست‌آورند، 81,900 دلار یعنی ماهی 6,826 می‌باشد که واقعا فوق‌العاده است! اگر سلول‌های درونتان تکان خورده و وسوه شدید تا شما هم به جمع اعضای فارکس بپیوندید، با ما همراه باشید. تخصص مورتین، رساندن شما به خوشبختی‌ست.

مفهوم فارکس

کوتاه‌ترین تعریف تعلق می‌گیرد به: بازار تبادل ارز خارجی. حالا کمی تخصصی‌تر حرف بزنیم: مخفف عبارت Foreign exchange market که برخلاف بورس، هیچ بازار فیزیکی متمرکزی ندارد و همه‌ی معامله‌گران در تمامی نقاط جهان، تنها با سیستم‌هایشان (لپتاپ، کامپیوتر، موبایل و..) با یکدیگر معامله می‌کنند. فعالیت این بازار 24 ساعته بوده و 5روز و نیم در هفته کار می‌کند. داد و ستد در این بازار یعنی تبدیل یک ارز به ارزی دیگر یا نرخی مشخص، که واحد مبادلات آن دلار است. بنابراین سود و زیان شما نیز به صورت دلاری محاسبه می‌شود.

چه چیزی در فارکس معامله می‌شود؟

به طور ساده، پول. و به طور خاص، ارزها. معاملات در فارکس گیج کننده است چونکه شما به طور فیزیکی هیچ چیزی نمی‌خرید. در فارکس، وقتی مثلا ین (yen) ژاپن می‌خرید، اساسا سهمی را در اقتصاد ژاپن خریداری کردید با این پیش‌بینی که پس از چنند دقیقه، ساعت یا چندروز، قیمت آن بیشتر شده و دوباره به بازار بفروشید.

آیا با فارکس می‌توان پولدار شد؟

بله. معاملات در فارکس بسیار سودآور هستند و کلید طلایی در این بحث، بازه‌ی زمانیست. استاد مرادی می‌گفت: همه می‌توانند تریدر شوند؛ اما تریدر ماندن سخت است. خیلی از آدمها به فارکس ورود کرده و سود هم می‌کنند. اما بدلیل نداشتن برنامه و عدم مدیریت ریسک، از بازار زده شده و لقا را به عطا ترجیح می‌دهند. آش را با جایش تقدیم به کسانی می‌کنند که پشتکار داشته و به این زودی‌ها ناامید نمی‌شوند. مثال کوچکی بزنم و وارد مباحث جدی‌تر شویم.

کمترین و ناچیزترین سودی که با ناشیانه‌ترین حدس می‌توان به‌دست آورد، روزانه 10 دلار است. (دقت‌کنید من ناچیزترین را گفتم) حال حساب کنید اگر یک‌هفته با همین روند بسیار ناچیز پیش بروید، 70 دلار سود کردید. در ماه 300 دلار. ( با دلار 40 تومنی یعنی روزی 400هزارتومن و ماهی 1,200) اگر هیچ پیشرفت و استراتژی و تلاشی برای بهبود نکنید، با همین سودهای ناچیز روزانه که وقت کمی‌نیز اشغال می‌کند، در سال 3,650 دلار، یعنی 146میلیون به‌دست می‌آورید. ناگفته نماند که با ترفندها و آموزش‌های درست و مفید که همینجا در مورتین در اختیارتان قرار می‌دهیم، سودتان چندین برابر بیشتر خواهد شد. می‌بینید؟ تنها چیزی که نیاز دارید صبر و پشتکار است.

انواع جفت ارز

چیزی که در فارکس معامله می‌کنند، جفت ارز است که به سه دسته اصلی، فرعی و ناشناس تقسیم می‌شود. برای شروع جفت‌ارزهای اصلی را توضیح داده و به توضیحات و مباحث کاملتر در نوشته‌ای دیگر می‌پردازیم.

EUR/USD- معامله‌ی یورو در برابر دلار آمریکا. ان جفت‌ارز، بزرگترین، محبوبترین و مهمترین جفت‌ارز معامله شده در بازار است. چونکه بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده، قطعا متزلزل‌ترین نیز هست و به شدت از حدس وگمان‌های مختلف در عذاب است. داده‌های اتحادیه اروپا و ایالت متحده نیز تاثیر زیادی بر روند آن می‌گذارند.

AUD/USD- دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا. AUD تا حد زیادی الگوی معاملات را مشخص می‌کند زیرا که ارزی منطقه ایست و می‌شود گفت که قرینه‌ی EUR/USD عمل می‌کند. اما کاملا اینطور نیست. این جفت‌ارز تحت تغییر گزارشها و اقتصادهای کلان ایالت متحده عمل کرده که تحلیل فاندامنتال برای پیش‌بینی آن مناسب‌تر است.

EUR/GBP-یورو در مقابل پوند. چون حجم معاملات درونش بیشتر است، نقدینگی بالاتری نیز دارد. البته یادتان نرود که هیچکدام ارزها قابل قیاس با تاثیر متوسط دلار بر اقتصاد جهانی نیستند و نسبت به دلار، حجم معاملات پایینتری دارد. چیزی که روی این روند تاثیر گذاشته، تصمیمات و پیش‌بینی‌های کلان بریتانیا و آلمان است.

USD/CAD- دلار آمریکا در تقابل با دلار کانادا. عملکرد اقتصادی ایالات متحده و همچنین الگوی روابط دو کشور، تاثیر بسزایی در روند این جفت ارز دارند. اگر می­‌خواهید روی این جفت ارز ترید کنید، حتما باید اخبار مربوط به دو کشور را دنبال کنید چرا که یادگیری تحلیل فاندامنتال (تحلیل از روی اخبار) در کنار تحلیل تکنیکال، امری حیاتی می­‌باشد.

USD/JPY- دلار آمریکا در مقابله با ین ژاپن. این دومین جفت‌­ارز پرمعامله در میان این لیست است. اقتصاد ژاپن بیش از حد اشباع شده است و تمایل دارد به رکود بیشتر واکنش منفی نشان دهد. عملکرد اقتصاد آمریکا و به‌ویژه پیش‌بینی‌های کلان اقتصادی مربوطه تأثیر زیادی بر روند دارد.

پیپ چیست؟

پیپ مخفف «درصد در نقطه» است. یعنی کوچکترین حرکت قیمتی که نوسانات ارزها نیز در همین اساس اندازه‌گیری می‌شوند. بیشتر جفت ارزها تا چهار رقم اعشار قیمت گذاری می‌شوند و تغییر پیپ آخرین (چهارمین) نقطه اعشار است. معامله گران اغلب از اصطلاح پیپ برای اشاره به تغییرات قیمتی و نشان دادن میزان سود یا زیان از یک معامله استفاده می‌کنند. همانطور که گفتیم، چهارمین رقم بعد از اعشار قیمت را پیپ می‌نامند. یعنی به عنوان مثال همان طور که در شکل زیر می‌بینید، اگر قیمت جفت ارز EUR/USD از 1.14988 به 1.14998 برسد، این بدان معناست که این جفت ارز، یک پیپ رشد کرده است.

البته باید به این نکته توجه داشت که جفت‌ارزهایی که ارز متقابل آن‌ها ین ژاپن(JPY) باشند، تغییرات پیپ با 2 رقم اعشار نشان داده می‌شوند که استثنای قابل توجهی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال اگر قیمت جفت‌ارز USD/JPY از 4.12356 به 4.12366 افزایش یابد، درواقع یک پیپ رشد داشته است.

لات چیست؟

لات واحدیست که مبلغ تراکنش شما را اندازه‌گیری می‌کند. لات2ها در فارکس به استندارد، مینی، میکرو و نانو تقسیم می‌شوند.

بروکر در فارکس

شما اگر بخواهید چیزی بخرید یا بفروشید به کجا می‌روید؟ آفرین. بازار

بروکر، بازار است. مکانی که در آن خریداران و فروشندگان گرد هم می‌آیند و با یکدیگر مبادله می‌کنند. تمامی معاملات فارکس هم در بستر بروکرها صورت می‌گیرد که تعدادشان بسیار است. بسته به میزان کارمزد و خدماتی که ارائه می‌دهند، متفاوت‌اند و انتخاب بروکر مناسب یکی از مهمترین اصل‌های یادگیریست. نگفته نماند از آنجایی که اینجا ایران است و از بسیاری چیزها محرومیم، از بروکرها نیز محرومیم. تنها چند بروکر در سطح جهان هستند که با ایرانیان مدارا کرده و اجازه ساخت حساب و سرمایه‌گزاری را می‌دهند که از برترین آنها لایت فایننس است. برای بازدید و ثبت نام اینجا را بزنید.

بروکر لایت فایننس خیلی ایرانیان را تحویل گرفته. در حدی که فیلترش را برایمان برداشته و خدماتش را به زیان فارسی ارائه می‌دهد. البته امکانات و خدمات فراوان دیگری نیز به پای ما ریخته و می‌ریزد. ولی اینجا، جایش نیست. حتما در مقاله‌ای از خوبی‌ها و وجناتش برایتان خواهم گفت.

بروکر ویندزور نیز مهربان و بخشنده با ما رفتار می‌کند که آن را هم تعریف خواهیم کرد. اصلا چرا کار را سخت می‌کنیم؟ به قسمت بررسی بروکرها در وبسایت مورتین بروید و همه بروکرهایی که ما بررسی کردیم و از اعتبارشان بسیار مطمئنیم، ببینید و هرکدام را خواستید ثبت‌نام کنید.

انواع تحلیل

به دوطریق می‌توان بازار را پیش‌بینی کرد. یا از طریق گذشته‌ی بازار و دخیل بستن به ابزارها، یا از طریق اخبار و رویدادهای درحال وقوع که با دخیل به اخبار و رسانه‌ها انجام می‌گیرد.

تحلیل تکنیکال

تاریخ تکرار می‌شود. این شعار تحلیل تکنیکال است. در این روش با استفاده از طیف وسیعی از تکنیک‌ها و قواعد می‌توان آینده ی روند را حدس زد. معامله‌گران در بازارهای فارکس می‌توانند از بسیاری از تکنیک‌های تحلیل استفاده کنند. تکنیک‌های کمی و ترکیبی مانند میانگین‌های متحرک، اندیکاتور Bollinger Bands و اصلاحات فیبوناچی، همراه با تجزیه و تحلیل نوسان‌گرها و شاخص‌های حرکت مانند MACD و RSI نیز محبوب هستند.

تحلیل فاندامنتال

در حالی که تحلیل تکنیکال شامل بررسی نمودارها برای شناسایی الگوها یا روندها است، تحلیل فاندامنتال یا بنیادی شامل بررسی گزارش‌های داده‌های اقتصادی و عناوین اخبار است. (و حتی توییت‌های تصادفی از یک رهبر خاص جهان). تحلیل فاندامنتال روشی برای نگاه کردن به بازار فارکس با تجزیه و تحلیل نیروهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است که ممکن است بر قیمت ارز تأثیر بگذارد. سیاست‌های تجاری، درگیری‌های مسلحانه و تحولات رهبری، همگی باعث ایجاد عدم اطمینان در بازارهای سرمایه می‌شوند.

متاتریدر

همه بروکرها، بیشتر خدمات خود را د متاتریدر ارائه می‌دهند که یک پلتفرم معاملاتیست. در متاتریدر چارت هر جفت‌ارز را مشاهده و به معامله می‌پردازید. همچنین انواع ابزارهای تکنیکال و فاندامنتال را پشتیبانی می‌کند و اگر بخواهم مثال خیلی ساده‌ای بزنم، همانطور که فتوشاپیست‌ها با برنامه فتوشاپ کار می‌کنند، تریدرها هم با برنامه متاتریدر سر و کار دارند. متاتریدر در دو پلتفرم MT4 و MT5 وجود دارد که متاتریدر4 خیلی بهتر و کارامدتر است. به طوری که امروزه تنها تعداد انگشت‌شماری از MT5 استفاده می‌کنند.

جمع بندی

با در نظر گرفتن همه این‌ها، فارکس دنیای گسترده‌ای دارد و هرروز می­‌توان اطلاعات جدیدی از آن کسب کرد. همه ی تریدرهای موفق که اکنون به سودی مستمر رسیده‌اند، همچنان آموزش می­‌بینند تا تکنیک‌ها و مهارت‌های خود را قوی‌­تر کنند. اگرچه پایبند بودن به استراتژی‌های معاملاتی یکی از اصل‌های مهم برای رسیدن به سود مستمر در بازار فارکس است، اما به‌­روز بودن و اطلاع داشتن از استراتژی‌های جدید و بکاربردن آن در تحلیل‌هایمان نیز نقشی مهم و اساسی دارد. اگر تازه اقدام به یادگیری کردید با دنبال‌کردن مورتین و خواندن مطالب و استفاده از آنها، می‌توانید در این بازار حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشید و به سودهای مستمر دست یابید. ما از ثمربخش بودن کارمان مطمئنیم.

از اینکه این مطلب را به پایان رساندید متشکریم.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: کپی نکن